Wzdłuż TaguSpacer wzdłuż Tagu - od Muzeum Arte Antiga, pod mostem 25 Kwietnia, wzdłuż starych zabudowań portowych po Pomnik Nieznanego Żołnierza

Tag - po portugalsku Tejo, po hiszpańsku Tajo - to najdłuższa z rzek Półwyspu Iberyjskiego (1007 km.). Wypływa z Gór Iberyjskich, w okolicy miasta Alcantara, dociera do Portugalii i przez ponad 40 kilometrów stanowi naturalną granicę pomiędzy Hiszpanią, a Portugalią. W okolicy Lizbony wpada do Atlantyku.

Spacer wzdłuż Tagu

W Lizbonie, brzegi rzeki Tag łączą tylko dwa mosty. Starszy to Ponte 25 de Abril (zwany wcześniej Mostem Salazara) - jeden z największych mostów wiszących w Europie. Drugi to Ponte Vasco da Gama, długości około 17 km, otwarty w 1998 i łączący Lizbonę z Alcochete i Montijo.

Most 25 Kwietnia przecina Tag niedaleko dzielnicy Belem. Prezentowana trasa - od Muzeum Sztuki Arte Antiga po cypelek za Pomnikiem Nieznanego Żołnierza liczy sobie kilka kilometrów. Odkąd teren wzdłuż rzeki został poddany rewitalizacji są tu miejsca chętnie uczęszczane zarówno przez lizbończyków jak i turystów. Występują tu zarówno liczne Puby czy Restauracje jak i są tereny rekreacyjne, na których można zobaczyć wielu biegających czy jeżdżących na rowerach. Idąc dalej wzdłuż Tagu, mijając słynną wieżę Belem dochodzimy do terenów rzadko już odwiedzanych przez turystów. W niewielkiej odległości od Wieży znajduje się Pomnik Nieznanego Żołnierza i Muzeum Militariów. Co pewien czas odbywa się tu uroczyste zmiany warty. Idąc jeszcze dalej dochodzimy do miejsc o niezwykłych rozwiązaniach architektoniczno-urbanistycznych. Są to tereny przebudowane dosłownie w ostatnich latach.

Informacje na temat Wieży Belem czy Klasztoru Hieronimitów można znaleźć w zakładce Belem [ link > ]

Zdjęcia znad Tagu w Lizbonie © Jarosław Fiderek ® Studio Kreatywne www.fiderek.eu

 
Powered by Phoca Gallery