PLACE LIZBONY

Place Lizbony

Praça do Comércio

Ten ogromny plac nad brzegiem Tagu znany jest również również jako Terreiro do Paço. Przed trzęsieniem ziemi w 1755 roku znajdował się tu Pałac Królewski (Pałac Ribeira), który zbudowany został z inicjatywy króla Manuela I w 1511 roku. Po całkowitym zniszczeniu zabudowy rodzina królewska przeniosła się do dzielnicy Belem, a na miejscu pałacu, w trakcie odbudowy prowadzonej przez Markiza de Pombal powstał plac, budynki z podcieniami, a urbanistycznie całość rozpoczęła funkcjonować jako port.

Plac jest dziełem Eugenia dos Santos e Carvalho i stanowi go prostokąt o wymiarach 192 na 177 metrów, a tworzą go barokowo-klasycystyczne pałace o trzech ramionach. Poprzez plac i sposób jego zabudowy w tym właśnie miejscu miasto otwiera się na rzekę. Dwie wieże na końcach ramion, najbliższe Tagu, nawiązują w swej formie do wież dawnego Pałacu Królewskiego.

Café Martinho da Arcada

Po stronie północnej, na środku zabudowy znajduje się łuk triumfalny, a obok znajduje się legendarna kawiarnia - Café Martinho da Arcada, która powstała w 1782 i była ulubionym miejscem poetów Fernando Pessoa, Almeida Garrett i pisarza José Maria de Eça de Queiroz oraz najslynniejszej ze śpiewaczek Fado - Amalii Rodriques.

Łuk Triumfalny poprzez, który wychodzi się na Rua Augusta - główną ulicę dzielnicy Baixa pochodzi z okresu późniejszego. W bryle Łuku zawarto cztery postaci istotne dla historii Portugalii: Viriato - to słynny wódz Luzytanów, Nuno Alvares Pereira - zwycięzca  spod  Aljubarotty, Vasco da Gama - odkrywca drogi do Indii oraz Markiz de Pombal, któremu Lizbona zawdzięcza dzisiejszy kształt.

Praça do Comércio

W centrum Praça do Comércio znajduje się mierzący 14 metrów wysokości konny pomnik króla Jose I. Jest on dziełem znakomitego rzeźbiarza Machado de Castro.

Po zachodniej stronie placu w jednym z budynków znajduje się główne biuro turystyki. Tutaj zwiedzający Lizbonę mogą uzyskać informację na temat miasta, a także na temat sklepów oferujących tradycyjne portugalskie produkty.

Większość urzędów, które kiedyś miała swoje siedziby przy placu została przeniesiona, a pomieszczenia zostały przejęta przez restauracje i puby.  Przy wschodnim skrzydle placu od niedawna znajduje się nowoczesne, interaktywne muzeum o nazwie "Lisboa Story Centre", które przejęło pomieszczenia po Ministerstwie Finansów i Spraw Wewnętrznych. Muzeum poświęcone jest historii Lizbony.

Plac Rossio - Praça Dom Pedro IV

Rossio to jeden z najbardziej uczęszczanych placów Lizbony. Po obu stronach plac wyznaczają barokowe fontanny, a na środku stoi wysoka na 27 metrów kolumna z postacią Dom Pedro IV. Kolumna ma charakter alegoryczny i odnosi się do takich wartości jak mądrość, sprawiedliwość, umiar i siła.

Plac wyłożony jest charakterystycznym dla Lzibony dwukolorowym brukiem w strukturze fali. Styl ten - dziś często spotykany w całej Portugalii rozprzestrzenił się także na obszary eks-kolonii portugalskich - do Rio de Janeiro w Brazylii czy do Makau (Makao) w Chinach.

Plac Rossio w Lizbonie


Plac Rossio widziany z tarasu widokowego słynnej windy - Elevador de Santa Justa


Północną część placu Rossio zamyka klasycystyczny budynek teatru Donny Marii II. Portyk teatru zbudowany jest z sześciu kolumn pochodzących z kościoła Św. Franciszka zniszczonego podczas trzęsienia ziemi.

Mieszkańcy Lizbony jak i turyści chętnie przesiadują na placu w licznych kawiarniach, z których jedną z bardziej znanych jest Art Deco. Ta sielankowa atmosfera nie zawsze stanowiła domenę tego miejsca. W dawniejszych czasach to tu odbywały się publiczne egzekucje, tu miała też swoją siedzibę Święta Inkwizycja.

Praça do Marquês de Pombal

Plac Mariza de Pombal w Lizbonie

Pomiędzy jedną z głównych arterii Lizbony - Avenida da Liberdade, a parkiem Edwarda VII znajduje się olbrzymi plac - a dla ruchu kołowego rondo - z kolumną, z której szczytu spogląda na miasto wielki budowniczy współczesnej Lizbony - Markiz de Pombal. Plac jest także początkiem dla innych, istotnych komunikacyjnie ulic Lizbony jak chociażby ulicy Joaquima António de Aguiar czy Alei Fontes Pereira de Melo prowadzącej w stronę autostrady i drogi wiodącej przez most 25 kwietnia. Markiz Pombal wraz z siedzącym u jego boku lwem - spoglądają w stronę Tagu i na dzielnicę Baixa, której odbudowę nadzorował po wielkim trzęsieniu ziemi. Plac Markiza de Pombal to istotny węzeł komunikacyjny dla miejskiego transportu. Ma tu swój przystanek wiele linii autobusowych, jest również przystanek metra, zatrzymują się tu również autobusy turystyczne z tarasu, których można oglądać Lizbonę.

Campo Pequeno

Campo Pequeno - Lizbona - arena


Na placu Campo Pequeno w Lizbonie znajduje się arena dla walk byków. Została ona zbudowana z czerwonej cegły w 1892 roku w stylu mauretańskim. Cztery główne wieże jak i niewielkie, sąsiadujące wieżyczki zwieńczone zostały półokrągłymi kopułami. Arena może pomieścić do 9 tys. widzów i poza walkami byków odbywają się tu koncerty jak i inne widowiska. Jej wewnętrzna średnica to około 80 metrów. Po gruntownym remoncie arena na placu Campo Pequeno została ponownie oddana do użytku w 2006 roku.

Plac Martim Moniz

Plac Martin Moniz

Praça da Figueira

Praça da Figueira - Lizbona