ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE LIZBONY

Alfama - najstarsza dzielnica

03 el zabytki alfama2 Położona na skalistym wzgórzu Alfama, jest najstarszą z dzielnic Lizbony. W okresie panowania Maurów, stanowiła centrum miasta, z czasem tracąc swe znaczenie, stała się dzielnicą, zamieszkałą przez biedniejszą część ludności.

Do dziś zachował się jedynie układ wąskich i krętych uliczek, nawiązujący w swym charakterze do czasów sprzed okresu zdobycia miasta przez chrześcijan. Na miejscu dawnego meczetu postawiono katedrę, a dawna twierdza Maurów stała się na kilka wieków główną siedzibą królów Portugalii.

[ więcej >> ]

 


 

Belem - dzielnica portowa

03 el zabytki belem2Belem to dawna dzielnica portowa, z której wyruszały morskie wyprawy, poszerzające wiedzę Europejczyków o świecie i napełniające skarbiec Królestwa Portugalii nieprzebranymi skarbami z Afrykii, Indii i Ameryki Południowej. Położona jest około 6 km. od centrum miasta, niedaleko miejsca gdzie Tag kończy swój naturalny bieg i wpada do Atlantyku. W czasie pierwszych wypraw znajdował się tu port morski Restelo, który stał się symbolem bogactwa i mocarstwowości Portugalii.


[ więcej >> ]

 


 

Oriente - Park Narodów

03 el zabytki oriente2Oriente do końcowa nazwa stacji metra, na której należy wysiąść by odwiedzić ten rejon Lizbony. Jest to olbrzymi kompleks komunikacyjny, który powstał do obsługi wystawy EXPO i który poza metrem skupia także stację kolejową i dworzec autobusowy.

W roku 1994 Lizbona była Kulturalną Stolicą Europy, a w 1998 roku gościła Wystawę EXPO '98. Na terenach powystawowych wyrosła z czasem nowoczesna dzielnica mieszkalna i doskonałe miejsce do odpoczynku i rekreacji.

[ więcej >> ]