PenichePeniche

Położone o około półtorej godziny drogi autobusem od Lizbony Peniche znane jest ze swoich długich i szerokich plaż. To jednocześnie wspaniały ośrodek dla surferów, miłośników windsurfingu jak i kitesurfingu. Supertubos jest najpopularniejszą falą w regionie - szybką i mocną - jak oceniają znawcy - jedną z najwspanialszych w Europie. Ze względu na swe specyficzne położenie - z trzech stron miasteczko otoczone jest oceanem - istnieje wielkie zróżnicowanie charakteru fal i wiejącego tu wiatru.

Od wieków w tym miejscu mieścił się istotny port rybacki. Dziś, poza rybołówstwem Peniche żyje głównie dzięki rozwijającej się turystyce i rolnictwu. Na głównym placu w Peniche można podziwiać barokowy kościół Misericordia z pięknymi freskami na suficie przedstawiającymi sceny z Nowego Testamentu, ale najsłynniejszą budowlą jest forteca z XVI wieku, której mury ciągną się przez miasto wiele kilometrów.

Na największej z wysp archipelagu Berlengas położonej około 10 km od Peniche znajduje się inna wspaniała budowla obronna Portugalii - Fort São João Baptista. Na wyspie tej w XVI wieku zamieszkiwali mnisi z zakonu św. Hieronima, ale ich spokój zakłócały częste napady piratów. Dlatego też za panowania króla Jana IV zdecydowano się zbudować na wyspie fortyfikację, która weszła do systemu obronnego Portugalii, a zasadność tej decyzji potwierdziła się w trakcie ataku floty hiszpańskiej w XVII wieku. Fort przez wieki był niszczony i przebudowywany, aż w 1953 roku doszło do jego rekonstrukcji i powstał tu ekskluzywny hotel - zwany pousadą.

Wskazówki dojazdu

Do Peniche można dojechać z Lizbony wyjeżdżając z Sete Rios autobusem przewoźnika Rede Expessos.  Bilety można zakupić u kierowcy lub na dworcu autobusowym. Trasa wiedzie głównie autostradami i drogami szybkiego ruchu, ale mimo to krajobraz jest niezwykle urozmaicony. Podróż trwa ok. 1,5 godziny.

Peniche - Portugalia


Zdjęcia Peniche © Jarosław Fiderek ® Studio Kreatywne www.fiderek.eu

 
Powered by Phoca Gallery