EriceiraEriceira - raj dla surferów

Ta niewielka miejscowość nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego jest szeroko znana w świecie ze swych doskonałych fal, które cenią sobie znawcy surfingu. Ericeira położona jest o godzinę drogi autobusem od Lizbony i około pół godziny od Sintry.

Początki osadnictwa sięgają jeszcze czasów fenickich. W okresie średniowiecza była to przede wszystkim osada rybacka. Znaczny wzrost gospodarczy nastąpił w XIX wieku kiedy to miejscowość stała się ważnym portem celnym oraz handlowym. To stąd wyruszały w głąb kraju transporty, składające się głównie ze zboża i wina. Ericeira nazywana była wówczas spichlerzem regionu Estramadura. Jednak z czasem port handlowy utracił swoje znaczenie i Ericeira na powrót stała się niewielką rybacką osadą.

Ta malownicza miejscowość, o białych domach i brukowanych uliczkach, posiada dobrą infrastrukturę hotelową i dominują w niej niewielkie, rodzinne hotele. Nie wszystkie plaże służą wyłącznie surferom. Jest kilka uroczych i odsłoniętych od wiatru miejsc, na których fale są nieduże.

Wskazówki dojazdu

Do Ericeirii można dojechać autobusem odchodzącym z Campo Grande. Należy szukać przystanku przewoźnika Mafrense - albowiem pod drodze mamy większą miejscowość - Mafra - z olbrzymim klasztorem, która to jest stolicą regionu. Autobusy kursują dość regularnie i nie będzie większego problemu aby późnym popołudniem dostać się na powrót do Lizbony. Zaletą Ericeirii jest też wspaniała lokalna kuchnia. W porze obiadowej z dziesiątek miejsc dochodzi nas wspaniały zapach grillowanych ryb i mięs.

Zdjęcia Ericeira © Jarosław Fiderek ® Studio Kreatywne www.fiderek.eu

 
Powered by Phoca Gallery