CoimbraCoimbra - dawna stolica Portugalii

Leżąca na wzgórzach Coimbra to dawna stolica Portugalii, w której mieści się najstarszy portugalski uniwersytet założony w 1290 roku przez króla Dinisa I. Był to jednocześnie jedyny, portugalski uniwersytet, aż do XX wieku. Z murów uniwersytetu położonego w najwyższym punkcie wzgórza rozciąga się wspaniały widok na miasto i płynącą przez nie rzekę Mondego. Z uniwersytetem związana jest postać markiza de Pombal, który odbudował Lizbonę po najsilniejszym trzęsieniu ziemi z 1755 roku. To z jego inicjatywy rozszerzono w XVIII wieku listę kierunków jakie były wykładane na uniwersytecie.

Wśród zabytków Coimbry warto zwiedzić katedrę Sé Velha zwaną Starą Katedrą. Pochodząca jeszcze z 1140 roku katedra uważana jest za najstarszy kościół katedralny w całej Portugalii. Wspaniałym zabytkiem Coimbry jest również kościół Santa Cruz ufundowany przez zakon św. Augustyna w 1131 roku. To w jego wnętrzach pochowano pierwszego króla Portugalii - Afonso I Henriquesa.

Po drugiej stronie rzeki - w części zwanej dolnym miastem znajdują się ruiny dawnego klasztoru klarysek. Nowa siedziba zakonu pochodzi z 1649 roku i leżąc powyżej poziomu rzeki nie była poddawana ciężkim próbom jakim były wylewy Mondego.

Wskazówki dojazdu

Coimbrę odwiedziłem w drodze z Porto do Lizbony. Pociągiem Alfa Pendaur osiągającym ponad 200 km/h dojechałem do stacji Coimbra B, a następnie lokalnym pociągiem dojechałem do właściwej stacji Coimbra - z której na piechotę można już było udać się na zwiedzanie miasta.

Zdjęcia Coimbra © Jarosław Fiderek ® Studio Kreatywne www.fiderek.eu

 
Powered by Phoca Gallery