CascaisCascais - kurort nieopodal Lizbony

Położone o 30 km na zachód od Lizbony Cascais, należy do najchętniej odwiedzanych miejscowości zarówno przez lizbończyków jak i przez turystów z całego świata. Łagodny klimat, port jachtowy, infrastruktura hotelowa, kasyna i kilometry plaż stanowią o popularności tego miejsca.

Mieszkańcy od wieków żyli tu przede wszystkim z rybołówstwa. Był to także istotny port, a położenie nieopodal stolicy, sprzyjało rozwojowi wymiany handlowej. Dzięki wzbogaceniu się miasta, Cascais uniezależniło się od wpływów Sintry w XIV wieku. Ze względu na swoje położenie nieopodal ujścia Tagu miejscowość stała się ważnym ośrodkiem obronnym. W XV wieku król Jan II wybudował tu niedużą twierdzę, którą wiek później rozbudowano.

W 1755 roku Cascais, podobnie jak i Lizbona znacznie ucierpiało wskutek potężnego trzęsienia ziemi i fali tsunami.

Dziś możemy oglądać w Cascais ruiny zamku, galerię sztuki, muzeum morskie, a na charakter miejscowości wpływ mają zadbane parki i urocze, brukowane uliczki. Ponadto dzięki sprzyjającym warunkom jest to dobre miejsce dla uprawiających surfing, windsurfing czy kitesurfing.

Wskazówki dojazdu

Z Lizbony najprościej dostać się do Cascais samochodem autostradą A5 (kierunek na dzielnicę Belem) lub kolejką podmiejską, odchodzącą z dworca Cais de Sodré, do którego możemy dojechać metrem, wysiadając na stacji o tej samej nazwie. Pociągi do Cascais odchodzą średnio co 20 minut i zatrzymują się na wielu stacjach pośrednich. Podróż nie trwa dłużej niż 30 minut.

Zdjęcia Cascais © Jarosław Fiderek ® Studio Kreatywne www.fiderek.eu

 
Powered by Phoca Gallery