Lotniska w Europie


Odwiedzana przez Ciebie witryna lizbona.24stolice.pl jest częścią większego projektu, który obejmuje 24 stolice państw Unii Europejskiej: zdjęcia i historia stolic, opisy zabytków, przydatne informacje na temat funkcjonowania metra czy dojazdu z lotniska do centrum. Pięć stolic: Rzym, Paryż, Lizbona, Madryt i Kopenhaga ma własne subdomeny, a główną, zbiorczą domeną jest 24stolice.pl

 
Lotnisko w Lizbonie

lotnisko lizbona

Lotnisko w Lizbonie leży nieopodal centrum miasta. Stojąc w punkcie widokowym na Zamku św. Jerzego, można co rusz zobaczyć samoloty schodzące do lądowania nad miejską zabudową.

Lotnisko w Lizbonie odprawia blisko milion pasażerów miesięcznie i należy do największych w tej części Europy. Z lotniska odlatują samoloty narodowych linii TAP - Air Portugal i PGA - Portugália Airlines oraz dziesiątki większych i mniejszych operatorów. Pasażerów obsługują dwa terminale - T1 obsługuje loty międzynarodowe, T2 zajmuje się przelotami krajowymi.

Lotnisko jest nieduże i dobrze oznakowane. Nadal dominuje tu wydawanie biletów przez obsługę lotniska, choć można oczywiście skorzystać z automatów.

Dojazd autobusem do centrum Lizbony

Dojazd autobusem do centrum zajmuje około 15 - 20 minut, dojazd do dworca kolejowego Cais do Sodré, położonego nieopodal Tagu - około 30 minut.

Można skorzystać z AIRPORT SHUTTLE BUS - linii przejeżdżającej głównymi ulicami i placami miasta lub skorzystać z nieco tańszej opcji - autobusów komunikacji miejskiej Carris linii 5, 22, 44, 45 i 83. Autobusy Shuttle Bus posiadają panel LCD na którym wyświetla się droga i nazwa najbliższego przystanku. W wypadku zarówno linii miejskiej jak i Shuttle Bus bilety możemy zakupić u kierowcy.

 


Fiumicino i Ciampino - dwa rzymskie lotniska

logoadrFiumicino i Ciampino to dwa lotniska, którymi można dotrzeć do Rzymu. Pierwsze z nich - im. Leonarda da Vici obsługuje głównie loty ze stolic europejskich oraz połączenia poza unijne. Leży w odległości około 35 km od centrum miasta, składa się z trzech terminali i jest jednym z najbardziej obleganych portów lotniczych we Włoszech.

Drugie i znacznie mniejsze lotnisko przyjmuje połączenia tanich przewoźników i połączenia czarterowe. Jest położone około 15 km od centrum i składa się z czterech terminali.

Fiumicino - Rzym

Bezpośrednie połączenie lotniska z miastem zapewniają pociągi kursujące średnio co 30 minut. Mamy do wyboru droższe, ale szybsze połączenie pociągiem Leonardo mające swą stację końcową na Roma Termini i połączenie pociągiem osobowym zatrzymującym się na kilku stacjach pośrednich takich jak Trastevere - Ostiense - Tuscolana - Tiburtina, ale omijające stację główną Termini.

Autobus Sitbus-Shuttle do stacji Roma Termini ma swój przystanek na lotnisku przy placu parkingowym przed wyjściem z Terminalu 3. Czas jazdy to około 50 minut, jednak często znacznie wydłuża się ze względu na olbrzymie korki na trasie.

Ciampino - Rzym

Od głównego wyjścia z lotniska odjeżdżają autobusy podmiejskie ATRAL i CORTAL, dowożące pasażerów do pierwszej stacji metra Anagnina. Stamtąd już można zaplanować dalszą podróż wedle układu stacji rzymskiego metra.

Można również dojechać bezpośrednio autobusem do stacji kolejowej Ciampino lub inną linią autobusową do stacji Roma Termini znajdującej się praktycznie w centrum komunikacyjnym Rzymu.  Przy stacji Roma Termini krzyżują się linie metra A i B, tak więc można stamtąd planować drogę w nawet najodleglejsze zakątki Rzymu.

Do centrum można dotrzeć także autobusem Terravision, który ma przystanek na lotnisku na placu przed wyjściem z dworca i dojeżdżają do dworca Roma Termini. Czas jazdy uzależniony jest od korków na drodze i waha się od 30 min. do 1 godz.

 


 

Lotniska w Paryżu

logo aeroports de parisMimo upływu blisko 40 lat od zakończenie budowy, lotnisko im. Charlesa de Gaulle w Paryżu prezentuje się nadal znakomicie i nowocześnie. To prawdziwy olbrzym wśród lotnisk - drugi co do ilości odprawianych pasażerów w Europie. Rocznie z usług lotniska korzysta ponad 60 mln. pasażerów.

Pierwszy terminal - T1 ma kształt dysku i połączony jest z mniejszymi budynkami. Głównie odprawia się tu samoloty linii SAS, Lufthansa, United i US Airways.

Terminal T2 w kształcie podkowy przyjmuje narodowego przewoźnika - Air France, a także British Airways, Alitalia, KLM czy American. Na terminalu drugim – oznakowanym literami od A do F są odprawiane także samoloty LOTu.

Terminal T3 zajmują głównie mniejsze linie lotnicze, stąd też wylatują najczęściej samoloty czarterowe.

Zanim wybudowano lotnisko im. Charlesa de Gaulle w Paryżu głównym lotniskiem Paryża był port lotniczy w Orly - wybudowany jeszcze przed II wojną światową. Dziś lotnisko w Orly nadal przyjmuje samoloty, ale służy przede wszystkim do obsługi lotów krajowych.

Lotnisko im. Charlesa de Gaulle jest dobrze oznakowane i mimo olbrzymich rozmiarów stosunkowo prosto jest się na nim odnaleźć. Musimy jednak mieć zapas czasu choćby na przebycie sporych odległości pomiędzy poszczególnymi terminalami. Dla naszej wygody są też małe busiki przewożące pasażerów pomiędzy poszczególnymi bramami, niedawno zaś uruchomiono kolejkę, która łączy terminale.

Odlatując z lotniska im. Charlesa de Gaulle w Paryżu musimy się liczyć z pozyskaniem biletu poprzez specjalnie przystosowane do tego automaty. Na szczęście obsługa lotniska zapewnia pomoc w tego typu operacjach.

Lotnisko - Paryż: Dojazd kolejką miejską RER B

Lotnisko leży około 20 km od granic Paryża, jednak do samego centrum droga jest naprawdę daleka. Najlepiej pokonać tę trasę autobusem lub kolejką miejską RER - w tym wypadku RER B. W ramach biletu na kolejkę możemy korzystać z usług paryskiego metra. Przesiadać się dowolną ilość razy – pod warunkiem nie wychodzenia na powierzchnię.

Bilet na RER możemy zakupić w automacie (umiarkowanie przyjaznym) lub w kasie, do której jednak najczęściej stoją tłumy trochę zagubionych pasażerów.

Lotnisko - Paryż: Dojazd autobusami

Przy każdym z terminali są przystanki Roissy Bus. Autobusy łączą terminale, a następnie dojeżdżają w pobliże budynku Opery Garnier w Paryżu. Kursują pomiędzy 6 rano, a godziną 22:30 wieczorem. Dojazd do opery trwa około 50 minut, może się jednak wydłużyć ze względu na natężenie ruchu ulicznego.

Przy Terminalu 2 znajduje się przystanek autobusowy linii Air France. Częstotliwość odjazdów autobusów to około 15 minut. W Paryżu zatrzymują się przy Porte Maillot i kończą trasę w okolicach Łuku Triumfalnego. Autobusy kursują pomiędzy 5.45, a godziną 23.00. Przejazd pomiędzy lotniskiem, a przystankiem końcowym trwa około 40 minut.
 


 

Lotnisko Madryt Barajas

madrid barajas logoPowstałe w 1928 roku lotnisko Madryt Barajas jest największym portem lotniczym w Hiszpanii. Rocznie obsługiwanych jest tu blisko 50 mln. pasażerów co daje jeden z wyższych wyników wśród lotnisk Europy. Jeśli chodzi o powierzchnię to lotnisko w Madrycie jest prawdziwym gigantem - terminal T4 jest najwięszym tego typu obiektem w Europie. Lotnisko Madryt Barajas składa się z czterech terminali z tym, że terminale T1, T2 i T3 są połączone bezpośrednio, a do terminalu T4 należy dojechać metrem lub bezpłatnym autobusem obsługi lotniska.

Narodowy operator - Iberia Airlines zapewnia ponad 50% ruchu lotniczego na tym lotnisku. Ze względu na swoje położenie Madryt stanowi doskonały most przewozowy łączący Europę z Ameryką Południową.

Transfer z lotniska

Najwygodniejsze połączenie z miastem zapewnia sieć metra linii 8, którego krańcowy przystanek zaczyna się przy terminalu T4. Należy jednak pamiętać, że przy transferze z lotniska/na lotnisko obowiązuje nieco wyższa taryfa niż przy bezpośrednich przejazdach metrem po mieście. W roku 2011 koszt przejazdu z lotniska wynosił 2 Euro, w pozostałych warunkach było to 1 Euro.

Sieć metra w Madrycie jest dobrze oznakowana i rozległa - tym samym z lotniska możemy dostać się metrem w niemal dowolny obszar miasta. Dojazd do Puerta del Sol - centralnego placu Madrytu wymagał dwóch przesiadek i skorzystania z trzech linii metra.

Metro w Madrycie kursuje od 6:00 rano do 1:45 w nocy.

Alternatywnie do centrum można dostać się linią autobusową nr 200, której przystanki znajdują się przy terminalach od T1 do T3.

Samoloty LOTu, Lufthansy czy Ryanair są obsługiwane przez terminal T1, Air France przez T2.

 


 

Lotnisko Kopenhaga-Kastrup

lotnisko kopenhagaLotnisko Kopenhaga-Kastrup to jeden z największych portów lotniczych w Europie Północnej. Składa się z trzech terminali w tym Terminal 1 zarezerwowany jest dla ruchu krajowego. Samoloty LOTu czy Air France obsługiwane są przez Terminal 2. Pomiędzy Terminalem 1, a Terminalem 2 i 3 kursuje bezpłatny autobus. Podróż zajmuje ok. 10 minut.

Stacja kolejowa

Stacja kolejowa znajduje się pod Terminalem 3. Bilety na pociągi i metro można zakupić w okienkach w Terminalu 3 powyżej stacji kolejowej lub w automatach biletowych. Częstotliwość odjazdów pociągów do Kopenhagi jest dość duża. Ze stacji kolejowej na lotnisku możemy dojechać również do innych miast w Danii, Szwecji czy w Niemczech.

Metro

Do Kopenhagi możemy dojechać także metrem linii M2. W automatach biletowych możemy płacić monetami lub kartami płatniczymi. Stacja metra znajduje się w przedłużeniu Terminala 3. Częstotliwość metra w ciągu dnia i wieczorem wynosi 4 do 6 minut,  a 15 do 20 minut w nocy. Do dworca kolejowego Nørreport w Kopenhadze podróż  trwa ok. 15 minut.

 


 

Lotnisko Amsterdam-Schipol

amsterdam schipolPort lotniczy Amsterdam-Schiphol to największe lotnisko Holandii i jedno z największych w Europie. Pod wspólnym dachem Terminala mieszczą się trzy sekcje zwane Hallami, które z kolei dzielą się na mniejsze jednostki zwane Pirsami. Część z nich obsługuje wyłącznie loty do strefy Schengen, część poza Schengen.

Samoloty LOTu wraz z Air France i KLM przybywają do Hall 1 i Pirs C. Przez podróżnych Amsterdam-Schiphol uważane jest za jedno z najlepiej oznakowanych lotnisk jednak ze względu na duże odległości do pokonania należy zarezerwować sobie większą ilość czasu w razie przesiadki.

Stacja kolejowa Schiphol

Stacja kolejowa Schiphol znajduje się bezpośrednio przy lotnisku. Na platformie można znaleźć bezpłatny wózek bagażowy. Bilety można zakupić w żółtych automatach biletowych na peronach w Schiphol Plaza, która mieści mieści się naprzeciw hali przylotów i odlotów.  Podróż do Amsterdamu trwa około 15 minut. Częstotliwość odjazdów i przyjazdów pociągów wynosi w godzinach największego nasilenia również około 15 minut, bilet kosztuje około 4 Euro. Pociąg dowozi nas do samego centrum Amsterdamu na Centraal Station.

Schiphol posiada wiele bezpośrednich połączeń autobusowych z różnymi dzielnicami miasta Amsterdam. Usługi komunikacyjne świadczone są przez Schiphol Sternet, Zuidtangent i Interliner. Większość linii działa od wczesnego ranka do późnego wieczora. Niektóre połączenia autobusowe działają również w nocy. Do centrum można dojechac autobusem linii 370.

Podróż taksówką trwa ponad pół godziny, a cena dojazdu w zależności od rejonu wacha się pomiędzy 20, a 40 Euro.

 


 

Lotnisko w Tallinnie

tallin lotniskoPort lotniczy w Tallinnie jest największym lotniskiem Estonii. Położony jest o 4 km od centrum miasta, nieopodal jeziora Ulemiste. Jeden terminal obsługuje wszystkie loty, tak więc poruszanie się po lotnisku nie powinno stanowić większego problemu.

Do miasta można dojechać z lotniska linią nr 2, która wyjeżdżając z lotniska (Lennujaam) dociera do portu pasażerskiego Mõigu. W centrum miasta autobus zatrzymuje się m.in. obok centrum handlowego Viru keskus na ulicy A. Laikmaa. Bilety sprzedawane są przez kierowcę autobusu oraz dostępne są również w R-kiosku na terminalu pasażerskim.

Począwszy od 26 maja Hansabuss otwiera nową linię autobusową (nr 90K), która zapewni łatwy dojazd z lotniska do centrum miasta. W autobusie jest bezpłatny dostęp do internetu, a bilety wynosza około 2 euro i są sprzedawane przez kierowcę.