LizbonaPogoda Portugalia: Lizbona

Pogoda w Lizbonie 

Portugalia jest państwem chętnie odwiedzanym przez turystów między innymi z powodu doskonałej pogody. Okres ciepłych i słonecznych dni jest wyjątkowo długi w skali całego roku, a zimy są tu łagodne. Średnia temperatura powietrza w okresie zimowym wynosi ponad 10 stopni C. Upalne lata łagodzone są poprzez bryzę znad Oceanu Atlantyckiego. Im wyżej na północ tym wpływ oceanu jest większy.

Mimo, że jest to niewielki kraj zauważalne są różnice pogodowe pomiędzy północą, a południem kraju. Leżący na południu region Algarve nawet w okresie zimowym może być zaskakująco ciepły.

Wiosna i jesień to najlepsze pory na odwiedziny Portugalii - zwłaszcza jeśli chcemy czynnie ją zwiedzać. Jest wówczas ciepło i słonecznie, ale nie dominują jeszcze upały. Jednak im dalej od wybrzeża tym robi się bardziej gorąco. Jednym z najcieplejszych regionów Portugalii, ale także i Europy jest Alentejo (poza Tagiem) znany z uprawy dębów korkowych. Drugim z najgorętszych regionów jest górny bieg rzeki Douro gdzie na pofałdowanych wzgórzach dojrzewają znakomite odmiany winogron wykorzystywane do produkcji wina - m.in. charakterystycznego dla tego regionu wina Porto.

Mankamentem dla osób odwiedzających Lizbonę zimą może być nieprzewidywalność pogody. Występują tu bowiem naprzemienne dni słoneczne i deszczowe. Dodatkowym utrapieniem jest brak ogrzewania w wielu domach i hotelach Lizbony. Ogólnie temperatury potrafią być dość wysokie, ale panująca w tym czasie zwiększona wilgotność powietrza może się dać we znaki w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Prezentowane powyżej zdjęcia pochodzą z ostatniego tygodnia września 2011 roku. Przez cały czas nie było ani jednego pochmurnego dnia, a temperatury były naprawdę wysokie.

Zdjęcia Lizbony 2011 © Jarosław Fiderek ® Studio Kreatywne www.fiderek.eu

 
Powered by Phoca Gallery