Afonso Henriques

Dom Afonso I Henriques - Zdobywca

Założyciel Królestwa Portugalii i jego pierwszy król urodził się w Guimarães około 1109, a zmarł w Coimbrze w 1185 roku. Był synem Henryka Burgundzkiego - hrabiego Portucale i Teresy León.

Już w młodym wieku dał się poznać jako wytrawny polityk. W 1120 roku, jedenastoletni wówczas książę opowiedział się po stronie arcybiskupa Bragi będącego polityczny wrogiem matki, za co obaj zostali wygnani. Afonso został pasowany na rycerza w katedrze w Zamorze. Zebrawszy armię wyruszył by przejąć kontrolę nad ziemiami matki. Pod São Mamede, niedaleko Guimarães doszło w 1128 roku do bitwy, w wyniku której to armia Henryka pokonała wojska dowodzone przez Fernao Peres de Trava - kochanka Teresy. Matkę - zwolenniczkę zależności księstwa Portucale od Galicji wygnano i na resztę lat osiadła w klasztorze.

Henryk obwołał się  w 1139 roku Księciem Portugalii i swoje zainteresowanie zwrócił ku południu zajętemu wówczas przez Maurów. Jego kampanie były udane, a gdy w 25 lipca 1139 r., uzyskał zdecydowane zwycięstwo w bitwie pod Ourique został ogłoszony królem Portugalii przez swoich żołnierzy. Jednak aby to stało się prawdą musiał Henryk czynić zabiegi dyplomatyczne, aby i ościenne państwa uznały ten fakt, a przede wszystkim, aby zgodę wyraził sam papież. Musiało jednak upłynąć jeszcze 40 ciężkich dla Henryka lat aby został faktycznie uznany za niezależnego władcę. W 1179 papież Aleksander III bullą Manifestis Probatum zaakceptował nowego króla jako wyłącznego papieskiego wasala, a Portugalia stała się suwerennym królestwem.

Przy pomocy wojsk wyruszających na II Krucjatę do Ziemi Świętej udało się Henrykowi w 1147 roku zdobyć Lizbonę. Oblężenie miasta trwało niemal cztery miesiące. Dopiero gdy udał się podkop z jednej strony murów, a z drugiej strony murów udało się podciągnąć maszyny oblężnicze osłabione walkami i głodem wojska Maurów skapitulowały.

Mimo sędziwego wieku Afonso I Henriques zwany Zdobywcą w 1184 roku raz jeszcze poprowadził wojska przybywając na odsiecz synowi obleganemu w Santarem przez Maurów. Zmarł rok później przechodząc do historii Portugalii wręcz jako jej mityczny bohater.

Nowo powstałe państwo zawdzięcza Henrykowi wiele sakralnych budowli w tym słynny klasztor Alcobaça, do którego sprowadził cystersów. Cystersi zaś przyczynili się do rozwoju gospodarczego regionu w jakim przyszło im żyć.

Klasztor Santa Cruz w Coimbrze

Grób Afonso Henriquesa znajduje się w klasztorze Santa Cruz w Coimbrze, którego to budowę zainicjował. Pierwszy z królów Portugalii spoczywa obok swego syna Sancho I.